Login/email:Odzyskaj hasło
Załóż konto
Zapisz się na biuletyn
o grze Prime Suspect:

OBJAŚNIENIA

[1] Por. dowód 2d.

[2] Śledczy mogli skojarzyć sprawę zabójstwa Konari ze sprawą Pomarenko dzięki odnalezionej łusce - dowód 2a i 2b.

[3] Jak świadczy dowód 3d, Makaber został lekarzem rodzinnym mecenasa.

[4] Konari miał słabość do rudowłosych kobiet. Małgorzata przypominała mu postać ze słynnego obrazu Dante Gabriela Rossetti "The Blessed Damosel" - właśnie dlatego była dla niego taka pociągająca. Umieszczając obraz i wiersz na nagrobku, Konari wykazał podświadome dążenie do przyznania się do winy: tematem Rossettiego jest wymuszone przez śmierć rozstanie kochanków (dowód 4b). Zostawiając fragment wiersza na kalendarzu mecenasa, Makaber niedwuznacznie sugerował, że pamięta o śmierci Małgorzaty i nie pozwoli, by historia się powtórzyła. Po zabójstwie Konariego, Makaber wydarł kartkę z kalendarza, ale śledczy byli w stanie odtworzyć napisany fragment (seria dowodów nr 3), a dzięki odnalezionym receptom nawet ustalić, że to właśnie doktor pozostawił wiadomość dla mecenasa.

[5] Anita Ferenz opisuje cały plan z zamianą miejsc w swoich zeznaniach. Wyniki przeszukania u Anity potwierdzają jej słowa.

[6] Por. dowód nr 2c. Założenie prokuratury, że za zabójstwem Ignacja stoi Konari, było błędne, chociaż właśnie on skorzystał najbardziej na śmierci niesłusznie oskarżonego Ignacja. Tą wersję starannie rozbudowuje w swoich zeznaniach Natalia.

[7] Ojcostwo dziewczyny zostaje ustalone dzięki ekshumacji zwłok - seria dowodów nr 4.

[8] Natalia nieco nierozważnie mówi w swoich zeznaniach o dziwnych relacjach mecenasa Konari z córką. Wdowa po Ignacju bardzo chce, aby imię jej męża zostało oczyszczone, chociaż jednocześnie obawia się, że na jaw wyjdzie prawda o jej roli w jego zabójstwie. Aby nie być oskarżoną o zabójstwo mecenasa Konari, Natalia zapewnia sobie alibi - rozmowę telefoniczną z córką.

[9] To dlatego w trakcie przeszukania u Natalii znaleziono pudełko z amunicją, z którego pochodziła kula, która zabiła mecenasa. Makaber nie zdążył pozbyć się pistoletu, który odnaleziono w jego oranżerii podczas przeszukania, co ostatecznie potwierdziło winę doktora przy współudziale jego pielęgniarki.

[10] Plan ten częściowo się powiódł: patolog początkowo wskazał godzinę 2:00 nad ranem jako czas zgonu (dowód 1a). Faktycznie do zabójstwa doszło o północy, jak udaje się ustalić śledczym w końcowej fazie dochodzenia (seria dowodów nr 5).

[11] Por. dowody 1b i 1c. Makaber nie zabrał z miejsca zbrodni łuski, która wpadła pod łóżko, gdzie odnaleźli ją śledczy (dowód 2a).

[12] Daniela wyszła wraz z Carmencitą Rodriguez, która opowiada o tym w swoich zeznaniach. Aktorka słusznie podejrzewała, że Konari będzie próbował uwieść jej młodą przyjaciółkę. Według Carmencity, z przyjęcia wyszli od razu po dwunastej, czyli prawdopodobnie tuż przed tym, jak Makaber popełnił zbrodnię. Zeznania Carmencity wyjaśniają sprawę dowodu 1d - zadrapania na głowie ofiary: aktorka wspomina o awanturze, którą zrobiła mecenasowi. Czyni to bez obaw, bo w chwili złożenia zeznań myśli, że czas zabójstwa to godzina 2:00, kiedy jej już nie było na przyjęciu. Dlatego nie ukrywa swoich prawdziwych uczuć. Mówi nawet o czymś, co może być uznane za motyw zabójstwa: opowiada, jak mecenas ją uwiódł i porzucił. Wyniki przeszukania potwierdzają, że to ona jest sprawczynią zadrapań na głowie ofiary.

[13] W swoich zeznaniach Makaber kłamie, by zbudować sobie alibi. Mówi, że wyszedł o wpół do pierwszej nad ranem, chociaż faktycznie był na imprezie nieco dłużej. Opowiada, jak żegnał się z gospodarzem, chociaż doskonale wie, że była to Anita Ferenz w identycznym przebraniu. Starannie zbudowane alibi na godzinę 2:00 jednak nie ratuje doktora, kiedy śledczym udaje się ustalić rzeczywisty czas zbrodni.

Bal maskowy
Zestaw dodatkowy, sprawa nr 03/III

W noworoczne popołudnie policja otrzymuje wezwanie do domu mecenasa Alberto Konari. W sypialni Pana Konari funkcjonariusze odnajdują ciało, ubrane w długą jedwabną czarną suknię balową. Na doskonale wymanikiurowanych dłoniach są kosztowne pierścionki i bransoletki. Twarz przykrywa bogato zdobiona diamentami czarna maska. Funkcjonariusze ostrożnie zdejmują maskę i widzą twarz ... mecenasa Konari.

ROZWIĄZANIE: Alberto Konari został zabity przez Roberta Makabera, który wiedział o haniebnej przeszłości mecenasa i obawiał się, że będzie molestował jego młodszą siostrę.

OSOBY:

Świadkowie
Natalia Pomarenko
Robert Makaber
Carmencita Rodriguez
Anita Ferenz

REKONSTRUKCJA

W 2000 roku Robert Makaber, wówczas patolog, badał zwłoki zgwałconej i zastrzelonej dziewczyny, Małgorzaty Konari1. Głównym podejrzanym w sprawie był Ignacy Pomarenko, u którego znaleziono zdjęcia dziewczyny2. Ale Makaber od początku był pewien, że Pomarenko nie był sprawcą. Podejrzenia doktora potwierdziły się, kiedy mecenas Alberto Konari zwrócił się do niego z prośbą o zatajenie w raporcie faktu, że dziewczyna była ofiarą gwałtu, proponując w zamian pieniądze. Makaber nie przyjął oferty mecenasa, ale z łatwością domyślił się, że to właśnie Konari był winien jej śmierci. Nie podzielił się tymi informacjami z nikim. Zamiast tego, postanowił skorzystać na znajomości z mecenasem, który, słusznie obawiając się doktora, od czasu do czasu pomagał mu w karierze. Doktor nigdy nie pozwalał sobie na otwarty szantaż, i obu panom taki układ całkowicie odpowiadał3. Aż do czasu, kiedy Makaber odkrył, że Konari próbuje uwieść jego nastoletnią siostrę, Danielę. Wtedy na kalendarzu mecenasa pozostawił ostrzeżenie, przepisując fragment wiersza z nagrobka Małgorzaty4.

Ale Konari nie zareagował. Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia Daniela otrzymała od niego zaproszenie na przyjęcie sylwestrowe. Nic sobie nie robiąc z przestróg starszego brata, zaczęła obmyślać kostium, szykując się na przyjęcie. Makaber udał się do kancelarii mecenasa, chcąc zażądać, by pozostawił Danielę w spokoju. Przypadkowo trafił na moment, kiedy w sąsiednim pokoju Konari i Anita Ferenz omawiali swój plan przyjęcia z podwójnym ubraniem5. Podsłuchując rozmowę Makaber pomyślał, że Konari stara się zorganizować sobie alibi. Przeraził się, że Danielę spotka los Małgorzaty. Wyszedł niezauważony. Początkowo zamierzał pójść na policję, ale obawiał się, że po tylu latach ciężko będzie znaleźć jednoznaczne dowody winy mecenasa. Zdecydował, że sam rozwiąże problem.

W jego gabinecie pracowała Natalia Pomarenko, wdowa po Ignacym. Makaber zadecydował wtajemniczyć Natalię w swój plan, wierząc, że będzie chciała mu pomoc. Nie pomylił się. Natalia od lat próbowała uciszyć wyrzuty sumienia. Przed sprawą Małgorzaty Konari uważała męża za impotenta. Kiedy został aresztowany, a ona zobaczyła zdjęcia córki mecenasa w jego rzeczach, ogarnęła ją wściekłość i rozpacz. Z ukrycia strzeliła do męża, kiedy wprowadzano go do sali sądowej6. Nie wiedziała, że Ignacy był prawdziwym ojcem dziewczyny, a śledził ją po to, by to potwierdzić7. Kiedy usłyszała, że to prawdopodobnie sam Konari zgwałcił i zabił Małgorzatę, obiecała doktorowi pomoc w dostarczeniu mu broni i amunicji8. Chciała, by prawdziwy zbrodniarz zginął z tej samej broni, z której zabito niesłusznie oskarżonego Ignacja9.

Doktor musiał zadbać o własne alibi. Na przyjęciu do jednego z napojów dodał pieprz kajeński, chcąc w ten sposób wpłynąć na późniejszą ekspertyzę patologa10. Poczekał, aż Anita i Konari zamienią się miejscami. Zawczasu wiedząc o ich planie, nie miał problemu z odróżnieniem niepewnie stąpającego mężczyzny od doskonale sobie radzącej na szpilkach kobiety. Wszedł do sypialni, kiedy już rozpoczęto fajerwerki. Konari odpoczywał na łóżku, a zobaczywszy doktora poskarżył mu się na gorączkę. Doktor podszedł do niego, pochylił się, wyciągając broń, i strzelił mu prosto w serce11. Fajerwerki zagłuszyły wystrzał. Spokojnie wrócił na imprezę, i zaczął szukać siostry, aby mieć przynajmniej jednego pewnego świadka swojej obecności na sali. Ale Danieli już nie było12. Aby plan z alibi zadziałał, Makaber musiał wyjść z imprezy przed drugą nad ranem. Uczynił to, pojawiając się w kilku barach i starając się zwrócić na siebie uwagę obecnych, co mu się udało, dzięki kostiumowi Zorro13.